Szkolenie przygotowujące do rozmowy kwalifikacyjnej - online

Optymalnie przygotowujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej i przeprowadzamy 2 osobiste szkolenia online przed rozmową o pracę (45 minut na szkolenie).

Nauczysz się:

Dowiesz się od nas o największych błędach na rozmowie kwalifikacyjnej i przeprowadzimy szkolenie symulacyjne. Na koniec otrzymasz od nas podsumowanie i osobistą informację zwrotną.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Poniższe wskazówki od nas, jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotowanie

Dzięki zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną jesteś o krok bliżej do wymarzonej pracy. Istnieją dwa warianty: jesteś zaproszony na miejsce lub rozmowa jest przeprowadzona telefonicznie lub on-line (przez Skype, Zoom itp.).

Klasyczna rozmowa kwalifikacyjna składa się z 5 części: Small talk (pozdrowienia), wzajemne poznanie się, autoprezentacja, pytania i pożegnanie.

Z własnego doświadczenia mogę postawić się w sytuacji kandydata i zrozumieć stres związany z tym lepiej niż prawie ktokolwiek inny. Rzadko jednak rozmowa przebiega tak, jak to sobie wyobrażaliśmy. Wielu pracodawców przeczytało już Twoje dokumenty aplikacyjne i jest poinformowanych o Twojej specjalistycznej wiedzy i umiejętnościach. Wielu pracodawców, zwłaszcza z branży medycznej, ma mało czasu i przeprowadza rozmowę “na boku”. Dzięki temu nie będziesz miał tyle czasu i będziesz musiał dostosować się do sytuacji.

Po wielu rozmowach kwalifikacyjnych w niemieckich szpitalach podsumowałam najważniejsze wskazówki dotyczące udanej rozmowy o pracę dla Ciebie.

Abyś czuł się przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej, ważne jest, aby odpowiedzieć na poniższe pytania.

Bądź szczery!

Polecam szczerze i otwarcie opowiadać o swoich doświadczeniach zawodowych.
Nie ma sensu składać fałszywych obietnic. Twoja wiedza i znajomość zawodu są szybko dostrzegane w codziennej pracy.

Spraw, aby Twój niemiecki był doskonały!

Aby rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się sukcesem, Twoja znajomość języka niemieckiego musi być dobra.
Nie spiesz się, odpowiadając na pytania. Staraj się mówić spokojnie i wyraźnie, nawet jeśli jest to dla ciebie trudne.

Zachować spokój

Pamiętaj też, że wrażenie, jakie wywrzesz na Twoim rozmówcy w ciągu pierwszych pięciu minut, może mieć kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu. Ponieważ mowa ciała odgrywa ogromną rolę w rozmowie kwalifikacyjnej, powinieneś być w niej co najmniej tak biegły, jak w przypadku szybkich odpowiedzi na pytania HR. Równie ważny jest wybór odpowiedniego stroju na rozmowę kwalifikacyjną. Zawsze zachowaj spokój.

Bądź zrelaksowany i zawsze noś naturalny uśmiech na twarzy, ponieważ oprócz doświadczenia i umiejętności, równowaga i życzliwość są zawsze bardzo ważne dla specjalistów HR.

Zainteresowanie pracodawcą

Okaż zainteresowanie i zapytaj o możliwość odbycia hospitacji lub praktyki.
Jeśli tak, jak długo ona trwa? Czy podczas jej trwania otrzymasz zakwaterowanie?
Jeśli nie dostaniesz pracy, było to dobre doświadczenie, które zwiększy Twoje szanse na kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej.

Aspekty finansowe

Zapytaj o swoje wynagrodzenie (jeśli nie jest wspomniane).
Nie wahaj się zapytać, jeśli czegoś nie rozumiesz. Zapytaj, czy będziesz zatrudniony w pełnym, czy niepełnym wymiarze pracy. Jeśli w niepełnym wymiarze godzin, ile godzin tygodniowo będziesz pracować? Jest to bardzo ważne, abyś mógł otrzymać pozwolenie na pobyt (niebieska karta).

Roczna minimalna pensja brutto w wysokości 56 400 euro. W przypadku prac w dziedzinach matematyki, informatyki, nauk przyrodniczych, inżynierii i medycyny (z wyjątkiem stomatologii)obowiązuje obniżona roczna minimalna płaca brutto w wysokości 43.992 Euro (dane na rok 2022 - limity wynagrodzeń są korygowane dla każdego roku kalendarzowego).

Zadawaj pytania

Pozwala to lepiej zrozumieć pracodawcę, jego wymagania i oczekiwania.
Kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi?
Jak pomagacie w rozwoju swoim pracownikom?
Jakie są Twoje oczekiwania wobec mnie?

Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Bazując na własnym doświadczeniu podsumowałem dla Ciebie najważniejsze pytania.

Gdzie i kiedy ukończyłeś studia medyczne? Ważne jest, aby mówić zwięźle i szczerze o swoim doświadczeniu zawodowym.

Chciałbym wnieść do waszego przedsiębiorstwa swoją wiedzę i umiejętności oraz chciałbym się rozwijać zawodowo i personalnie na tym stanowisku. To zawsze dobrze działa.

Musisz realistycznie odpowiedzieć na to pytanie i nie składać fałszywych obietnic.

Rekruter zadaje Ci stresujące pytanie i chce zobaczyć Twoją reakcję na nie. Tutaj należy najpierw zachować spokój, a następnie wymienić najważniejsze kwalifikacje i swoje mocne strony. W tym miejscu powinieneś również przejść do szczegółów z ogłoszenia o pracę i użyć przykładów, aby pokazać, że jesteś właściwym kandydatem.

Ważne jest, aby odpowiadając na to pytanie nie obrażając swojego obecnego lub przeszłego pracodawcy. Nie wydaje się to lojalne i może sprawiać złe wrażenie. Na przykład możesz odpowiedzieć, że chcesz się dalej rozwijać lub szukasz nowych wyzwań.

Przede wszystkim nie zachowuj się tak, jakbyś nigdy nie popełniał błędów. Każdy popełnia błędy i to jest normalne. Najważniejsze aby z błędów wyciągnąć wnioski, należy ich unikać ale jak już wystąpią należy na nich uczyć i rozwijać; możesz wspomnieć o tym w swojej odpowiedzi. Rekruter chce zobaczyć, że wyciągasz wnioski i będziesz się rozwijał.

Tutaj ważne jest, aby odpowiedzieć na pytanie w odniesieniu do swoich mocnych stron. Jeśli znajdziesz odpowiednie przykłady ze swojej codziennej pracy, powinieneś je przedstawić.

Naprawdę mam nadzieję, że mogłem udzielić Ci cennych wskazówek.
Pozdrawiam Volha Audzeichyk